Răspuns :
Răspuns:
8 lei
Explicație pas cu pas:
=> Ioana are cu 3 ciocolate mai puțin și a plătit cu 24 de lei mai puțin. Deci, trei ciocolate costă 24 lei
3 c = 24 lei
c = 24 ÷ 3 = 8 lei
Sper că te-am ajutat !
Răspuns: 8 lei
Explicație pas cu pas:
- Metoda grafică
l------l prețul unei ciocolate
l------l------l------l------l------l costul a cinci ciocolate
l------l------l------l------l------l-----l-----l-----l costul a opt ciocolate
l//////////////////////////////l__ 24 lei __l diferența
24 lei reprezintă costul a 3 ciocolate (8-5=3)
- Cât costă o ciocolată?
24 lei : 3 = 8 lei costă o ciocolată
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de sprijin, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid.