👤

la un magazin s-auadus 1600kg de cireșe.În prima zi s-a vândutun sfert , a doua zi jumate din întreaga, iar a treia zi restul. Știind că 1kg costă 5 lei ,află cât s-a încasat în fiecare zi.​

Răspuns :

Răspuns:

Câte kg s-au vândut în prima zi?

1600 : 4 = 400 kg

Câte kg s-au vândut a doua zi?

1600 : 2 = 800 kg

Câte kg s-au vândut în prima și a doua zi?

400 kg + 800 kg = 1200 kg

Câte kg s-au vândut a treia zi?

1600 kg - 1200 kg = 400 kg

Sume încasate:

400 × 5 = 2 000 lei (prima zi)

800 × 5 = 4 000 lei (a doua zi)

400 × 5 = 2 000 lei (a treia zi)

[tex]V: 400+800+400=1600 \ kg[/tex]

Răspuns:

1600:4=400:2=200-200=0

1 zi.1600:4=400:5=80lei

2 zi.400:2=200:5=40lei

3 zi.200:5=40lei