Răspuns :
Răspuns: masa = 5,3 kg
Explicație:
densitatea = masa : Volum
m = ρV
ρ = 1060 kg /m³
V = 5 litri = 0,005 m³ [ 1 litru = 1 dm³ = 0,001 m³ ]
m = 1060 kg /m³ x 0,005 m³ = 5,3 kg
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de sprijin, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid.