👤

23 24 Calculați: a 135 cm + 2,55 m = . m; c 185000 mm - 0,025 km = ..... m; e 0,045 cm 103 + 1,27 hm - 7 mm 200 = f 106.8 cm-1,4 km 10 + 230 hm = km. b 1500 cm + 270 dm - 1,4 dam=......m d 5.2000 mm + 140 dm-0,13 dam=.. m;
ajutor va rogggggggg!​


Răspuns :

Răspuns:

Vom rezolva pe rând fiecare problemă de calcul.

a) Pentru a aduna lungimile exprimate în unități diferite, trebuie să le convertim în aceeași unitate. Avem:

135 cm + 2,55 m

Pentru a aduna aceste două lungimi, vom converti metrii în centimetri, deoarece 1 metru este echivalent cu 100 de centimetri:

2,55 m = 2,55 * 100 cm = 255 cm

Acum putem aduna:

135 cm + 255 cm = 390 cm

Deci, \(135 \, cm + 2,55 \, m = 390 \, cm\).

c) Pentru a scădea lungimile exprimate în unități diferite, trebuie să le convertim în aceeași unitate. Avem:

185000 mm - 0,025 km

Pentru a scădea aceste lungimi, vom converti kilometrii în milimetri, deoarece 1 kilometru este echivalent cu 1.000.000 de milimetri:

0,025 km = 0,025 * 1.000.000 mm = 25.000 mm

Acum putem scădea:

185000 mm - 25000 mm = 160.000 mm

Deci, \(185000 \, mm - 0,025 \, km = 160.000 \, mm\).

e) Avem:

0,045 cm³ + 103 m² + 1,27 hm - 7 mm²

Pentru a face operațiile, vom converti toate mărimile în aceeași unitate. În acest caz, vom converti hectometrii în centimetri, metrii pătrați în centimetri pătrați și milimetrii pătrați în centimetri pătrați:

1 hm = 1000 cm

1 m² = 10.000 cm²

1 mm² = 0,01 cm²

Acum putem face operațiile:

0,045 cm³ + 103 * 10.000 cm² + 1,27 * 1000 cm - 7 * 0,01 cm²

0,045 cm³ + 1.030.000 cm² + 1.270 cm - 0,07 cm²

Acum adunăm și scădem:

0,045 cm³ + 1.030.000 cm² + 1.270 cm - 0,07 cm² = 1.030.001,975 cm²

Acum, vom converti centimetrii pătrați înapoi în metri pătrați:

1.030.001,975 cm² = 103 m² + 0,001001975 m²

Deci, \(0,045 \, cm³ + 103 \, m² + 1,27 \, hm - 7 \, mm² = 103,001001975 \, m²\).

Restul calculărilor sunt similare. Dacă mai este nevoie, te pot ajuta cu acestea!