👤

2.6 kg de mere costă 24 lei. 2 kg de mere de acelaşi fel vor costa: a) 2 lei b) 4 lei c) 6 lei d) 8 lei​

Răspuns :

2kg mere = 8 lei
24:6=4lei ( un kg de mere)
4•2=8lei( 2 kg mere)