👤

La un magazin de fructe și legume s au adus 10 lădițe cu ceapă roșie și 20 de lădițe cu ceapă albă fiecare lădiță conținând 12 kg de ceapă s au vândut 74 kg de ceapă roșie și ceapă albă din 14 lădițe și jumătate Ce cantitate de ceapă a rămas nevândută Ce sumă de bani s a încasat pe ceapa vândută dacă 1 kg de ceapă albă costă 5 RON și este mai scumpă cu 1 RON decât 1 Kg de ceapă roșie Cât valorează ceapa rămasă nevândută rezolvă problema în două moduri​

Răspuns :

Răspuns:

Cantitate totală de ceapă:

10 × 12 + 20 × 12 = 120 + 240 = 360 kg

Unde:

  • Ceapă roșie = 10 × 12 = 120 kg
  • Ceapă albă = 20 × 12 = 240 kg

Cantitate totală de ceapă vândută:

74 + (12×14 + 12:2) = 74 + (168 + 6) = 74 + 174 = 248 kg

Unde:

  • Ceapă roșie vândută = 74 kg
  • Ceapă albă vândută = 14×12 kg + 12:2 kg = 168 + 6 = 174 kg

a) Cantitatea de ceapă care a rămas nevândută

360 - 248 = 112 kg

b) 1 kg de ceapă roșie costă 5 - 1 = 4 lei

Sumă totală încasată:

174 × 5 + 74 × 4 = 870 + 296 = 1166 lei

Unde:

  • Suma încasată pentru ceapa albă = 174 × 5 = 870 lei
  • Suma încasată pentru ceapa roșie = 74 × 4 = 296 lei

c) Valoare ceapă rămasă nevândută

(120 - 74) × 4 + (240 - 174) × 5 = 46×4 + 66×5 = 184 + 330 = 514 lei

Unde:

  • Ceapă roșie nevândută = 120 - 74 = 46 kg
  • Ceapă albă nevândută = 240 - 174 = 66 kg

[tex].[/tex]

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de sprijin, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid.


Wix Learning: Alte intrebari