👤

Valentina a plătit pentru un rucsac cu 135 RON mai mult decât pentru o șapcă cât costă fiecare produs Dacă patru șepci costă cât un rucsac prin reprezentare grafică va rog frumos​

Răspuns :

Te salut, Silvia!

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

  • Metoda grafică

l-------l → prețul unei șepci

l-------l-------+-----135 lei → prețul unui rucsac

l-------l-------l-------l-------l → costul unui rucsac = cât 4 șepci

         l____135 lei __l suma celor 3 părți egale = costul a trei șepci

  • Aflăm cât costă o șapcă:

135 lei : 3 = 45 lei costă o șapcă

  • Aflăm cât costă un rucsac:

45 lei + 135 lei = 180 lei costă un rucsac