👤

5p) V. Bunica a cumpărat pentru zacuscă următoarele cantități de legume: 5 kg de rosi cu 2,50 lei kilogramul, 6 kg de vinete cu 4,50 lei kilogramul, 5 kilograme de ceapă cu 3,50 lei kilogramul şi 5 kg de ardei cu 5,50 lei kilogramul. Calculați: a) câte kilograme de legume a cumpărat bunica în total; b) cât au costat toate legumele; c) care a fost prețul mediu al unui kilogram de legume. ​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

a)

5 kg + 6 kg + 5 kg + 5 kg = 21 kg

b)

5 x 2,50 lei + 6 x 4,50 lei + 5 x 3,50 lei + 5 x 5,50 lei

= 12,50 lei + 27 lei + 17,50 lei + 27,50 lei

= 84,50 lei

c)

84,50 lei : 21 = 4,02 lei

Răspuns:

a) 5 kg (roșii) + 6 kg (vinete) + 5 kg (ceapă) + 5 kg (ardei) = 21 kg (legume)

În total bunica a cumpărat 21 kilograme de legume

b) 5 × 2,50 lei + 6 × 4,50 lei + 5 × 3,50 lei + 5 × 5,50 lei = 12,5 + 27 + 17,5 + 27,5 = 84,5 lei

Toate legumele au costat 84,50 lei

[tex]c) \ 84,50 : 21 = 4,0(238095)[/tex]

Prețul mediu al unui kilogram de legume a fost aproximativ 4 lei

(verifică enunțul, poate ai tot 5 kg de vinete...)