Răspuns :
Răspuns:
1 carte costă 18 lei
1 caiet costă 6 lei
Explicație pas cu pas:
Dacă 1 carte costă de 3 ori mai mult decât un caiet, atunci:
1 carte =3 caiete=>
2 cărți =3×2=6 caiete
2 cărți +4 caiete=60 lei
(înlocuim 2 cărți cu 6 caiete)
6 ca+4 ca=60 lei
10 caiete=60 lei
1 caiet =60:10=6 lei =>1 caiet =6 lei
1 carte =6×3=18 lei (de 3 ori mai mult, )
1 carte =18 lei
V: 2×18+4×6=36+24=60 lei(A)
sper să înțelegi, succes!!
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
- Metoda comparației
2 cărți ........ 4 caiete ........ 60 lei l : 2
______________________________
o carte ........ 2 caiete ....... 30 lei
__________________________
Folosim metoda grafică pentru a determina prețul unei cărți și prețul unui caiet:
2 caiete l--------l costă 30 lei
o carte l--------l--------l--------l
30 lei : 5 = 6 lei costă un creion
3 × 6 lei = 18 lei costă o carte
- Cât costă o carte și un caiet?
18 lei + 6 lei = 24 lei costă o carte și un caiet
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de sprijin, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid.