👤


Două carti si patru caiete cost 60 de lei. Dacă o carte cost de trei ori mai mult decât un caiet, cât costă impreunã o carte si un caiet?
Va roggg


Răspuns :

Răspuns:

1 carte costă 18 lei

1 caiet costă 6 lei

Explicație pas cu pas:

Dacă 1 carte costă de 3 ori mai mult decât un caiet, atunci:

1 carte =3 caiete=>

2 cărți =3×2=6 caiete

2 cărți +4 caiete=60 lei

(înlocuim 2 cărți cu 6 caiete)

6 ca+4 ca=60 lei

10 caiete=60 lei

1 caiet =60:10=6 lei =>1 caiet =6 lei

1 carte =6×3=18 lei (de 3 ori mai mult, )

1 carte =18 lei

V: 2×18+4×6=36+24=60 lei(A)

sper să înțelegi, succes!!

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

  • Metoda comparației

2 cărți ........ 4 caiete ........ 60 lei  l  : 2

______________________________

o carte ........ 2 caiete .......  30 lei

__________________________

 Folosim metoda grafică pentru a determina prețul unei cărți și prețul unui caiet:

2 caiete    l--------l                              costă 30 lei

o carte       l--------l--------l--------l

30 lei : 5 = 6 lei costă un creion

3 × 6 lei = 18 lei costă o carte

  • Cât costă o carte și un caiet?

18 lei + 6 lei = 24 lei costă o carte și un caiet

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de sprijin, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid.


Wix Learning: Alte intrebari