Răspuns:
Explicație pas cu pas:
9 sticle ulei ....................4 kg zahar ......................66 lei
9 sticle ulei .....................2 kg zahar .....................60 lei
-
4-2=2 kg zahar
66-60 =6 lei (costa 2 kg zahar )
6:2=3 lei (costa un kg zahar )
4*3=12 lei (costa 4 kg zahar )
66-12=54 lei (costa 9 kg ulei )
54:9= 6 lei (costa un kg ulei )
-
6 lei- un kg ulei
3lei - un kg zahar