👤

C) 9 sticle de ulei și 4 kg de zahar costa 66 de lei.
9 sticle de ulei și 2 kg de zahar costa 60 de lei.

REPEDE DAU COROANA !°!!


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

9 sticle ulei ....................4 kg zahar ......................66 lei

9 sticle ulei .....................2 kg zahar .....................60 lei

-

4-2=2 kg zahar

66-60 =6 lei (costa 2 kg zahar )

6:2=3 lei (costa un kg zahar )

4*3=12 lei (costa 4 kg zahar )

66-12=54 lei (costa 9 kg ulei )

54:9= 6 lei (costa un kg ulei )

-

6 lei- un kg ulei

3lei - un kg zahar