👤

2. Patru mingi costă cu 120 de lei mai mult decât 4 maşinuţe. O minge şi o maşinuţă costă 70 de lei. Cât costă fiecare jucărie? ​

Răspuns :

Dacă o minge și o mașinuță costă 70 de lei împreună, putem să le considerăm pe cele patru mingi și cele patru mașinuțe. Astfel, putem calcula prețul pentru cele patru mingi și cele patru mașinuțe.

O minge și o mașinuță costă 70 de lei, deci patru mingi și patru mașinuțe vor costa de 4 ori mai mult:

4 * 70 lei = 280 lei

Știm că patru mingi costă cu 120 de lei mai mult decât patru mașinuțe. Deci, putem forma o ecuație:

Prețul mingilor - Prețul mașinuțelor = 120 lei

280 lei - Prețul mașinuțelor = 120 lei

Prețul mașinuțelor = 280 lei - 120 lei

Prețul mașinuțelor = 160 lei

Astfel, 4 mașinuțe costă 160 lei, deci prețul unei mașinuțe este 160 lei / 4 = 40 lei.

Și acum putem calcula prețul unei mingi:

Prețul unei mingi + Prețul unei mașinuțe = 70 lei

Prețul unei mingi + 40 lei = 70 lei

Prețul unei mingi = 70 lei - 40 lei

Prețul unei mingi = 30 lei

Deci, o minge costă 30 de lei, iar o mașinuță costă 40 de lei.