Cât costă un pachet de unt?
60 lei : 5 = 12 lei
Cât costă un litru de ulei
84 lei : 6 = 14 lei
Cât costă 3 pachete de unt?
12 lei × 3 = 36 lei
Cât costă 4 litri de ulei?
14 lei × 4 = 56 lei
Câți lei cheltuie gospodina?
36 lei + 56 lei = 92 lei
Ce rest primește gospodina?
100 lei - 92 lei = 8 lei
Răspuns: 8 lei