👤

5 pachete de unt costă 60 de lei, iar 6 litri de ulei costa 84 de lei. Ce rest primeşte o gospodinà de la o bancnotă de 100 de lei, dacă a cumpărat 3 pachete de unt şi 4 litri de ulei?



va rog dau coroană!​


Răspuns :

Cât costă un pachet de unt?

60 lei : 5 = 12 lei

Cât costă un litru de ulei

84 lei : 6 = 14 lei

Cât costă 3 pachete de unt?

12 lei × 3 = 36 lei

Cât costă 4 litri de ulei?

14 lei × 4 = 56 lei

Câți lei cheltuie gospodina?

36 lei + 56 lei = 92 lei

Ce rest primește gospodina?

100 lei - 92 lei = 8 lei

Răspuns: 8 lei