👤

23.Un fermier a vândut 120 kg de mere de calități diferite cu prețul de 3,5 RON kilogramul respectiv 2,5 RON kilogram încasând în total sumă de 370 RON ce cantități de mere de fiecare calitate a vândut fermierul ( metoda falsei ipoteze)




10.Într o zi un autobuz a parcurs de opt ori traseul 1 și de 11 ori traseul 2 parcurgând în total 117,4 km iar un alt autobuz a parcurs de opt ori traseul 1 și de nouă ori traseul 2 parcurgând în total 105,8 km calculați lungimile celor două trasee ( metoda comparației)


va rogg mult de tot sa ma ajutati ai sa imi ai explicati la 10 este metoda cu .........., iar la 23 este metoda cu
3,5 kg/lei
120kg. }370 lei
2,5 kg/ lei


va rog mult este pentru cod a 5 a ​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Vezi imaginea STEFANBOIU
Vezi imaginea STEFANBOIU

23.

  • metoda falsei ipoteze
  • 50 kg cu 2,50 lei
  • 70 kg cu 3,50 lei

10

  • metoda comparației
  • primul traseu are 6,7 km
  • traseul al doilea are 5,8 km

Explicație pas cu pas:

23.

Metoda falsei ipoteze

Presupun că toate merele sunt de 3,5 lei.

3,5*120=420 lei

420-370=50 lei în plus, diferența de bani

3,5-2,5=1,0 lei diferența la un kg

50:1=50 kg de mere cu 2,50lei

120-50=70 kg mere cu 3,50 lei

Verific

2,50*50=125 lei

3,50*70=245 lei

125+245=370 lei

10.

Metoda comparației

a= lungimea primului traseu

b=lungimea traseului al doilea

8*a km......11*b km........117,4 km

8*a km......9*b km.........105,8 km

scad relațiile

0...................2b...............11,6 km

împart la2

b=5,8 km, lungimea traseului al doilea

înlocuim

8a......9*5,8=52,2 km.....105,8

8a.....105,8-52,2=53,6 km

a=53,6 : 8=6,7 km

  • primul traseu are 6,7km
  • al doilea are 5,8 km