👤

Comentează folosin a) 7 kg de griş costă 42 de lei. Câte kilograme de gris costă 54 de lei? b) 8 kg de prune costă 48 de lei. Cât costă 10 kg de prune? ă numerele x+18= 56​

Răspuns :

★ Răspuns:

a) Pentru a determina câte kilograme de griș costă 54 de lei, putem folosi o regulă de proporționalitate. 7 kg de griș costă 42 de lei, deci 1 kg de griș costă 42 / 7 = 6 lei. Astfel, pentru 54 de lei, costul pentru x kilograme de griș este 54 / 6 = 9 kg.

b) Similar, pentru a calcula cât costă 10 kg de prune, putem folosi aceeași logică. 8 kg de prune costă 48 de lei, deci 1 kg de prune costă 48 / 8 = 6 lei. Astfel, pentru 10 kg de prune, costul este 10 * 6 = 60 de lei.

c) Pentru a rezolva ecuația (x + 18 = 56), trebuie să izolăm variabila x. Putem face acest lucru scăzând 18 din ambele părți ale ecuației. Astfel, obținem:

(x = 56 - 18 = 38)

Deci, soluția ecuației este x = 38.

★ Spor!