👤

daca v = 144 km/h. t =1h si 15 min d = ? rapidd​

Răspuns :

Explicație:

v=144 km/h=40 m/s

Δt=1 h și 15 min=3600 s+900 s=4500 s

d=?

v=d/Δt=>d=v×Δt=40 m/s×4500 s=180 000 m

Succes!