Răspuns :
Explicație pas cu pas:
victor a cumparat 10 creioane care costa cat 5 rigle daca o rigla costa 8 lei cat costa un creion ?
10 creioane = 5 rigle 1 rigla = 8 lei => 5 rigle =40 lei10 creioane = 40lei1 creion = 4 lei
Răspuns: 4 lei
Explicație pas cu pas:
Cât costă cele 5 rigle?
5 × 8 lei = 40 lei costă 5 rigle, cât 10 creioane
10 creioane costă 40 lei
- Cât costă un creion?
40 lei : 10 = 4 lei costă un creion
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de sprijin, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid.