👤

victor a cumparat 10 creioane care costa cat 5 rigle daca o rigla costa 8 lei cat costa un creion ?​

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

victor a cumparat 10 creioane care costa cat 5 rigle daca o rigla costa 8 lei cat costa un creion ?

10 creioane = 5 rigle 1 rigla = 8 lei => 5 rigle =40 lei10 creioane = 40lei1 creion = 4 lei

Răspuns:  4 lei

Explicație pas cu pas:

Cât costă cele 5 rigle?

5 × 8 lei = 40 lei costă 5 rigle, cât 10 creioane

10 creioane costă 40 lei

  • Cât costă un creion?

40 lei : 10 = 4 lei costă un creion