👤

2 kg de mere şi 3 kg de pere costă 13 lei, iar 3 kg de mere şi 6 kg de pere osta 24 lei. Cât costă un kilogram de mere? Dar unul de pere?​

Răspuns :

notam m-pretul unui kg de mere si p-pretul unui kg de pere

2m+3p=13

3m+6p=24

inmultim prima cu 2 si avem

4m+6p=26

3m+6p=24

------------------le scadem

4m+6p-3m-6p=26-24

m=2 (lei/1 kg de mere)

2m+3p=13 => p=(13-2m)/3=(13-4)/3=9/3=3 (lei/1 kg de pere)