👤

@ 15/La un magazin de jucării, s-au vândut dimineaţa 8 ursuleți şi 6 ponei de plus, pentru care s-au încasat 466 de lei , iar după-amiază s-au vândut 4 ursuleți și 7 ponei de plus, pentru care s-au încasat 389 de lei . Cât costă un ursulet? Dar un ponei? . Observă modul de rezolvare și continuă problema pe caiet. 8 ursuleți............... 6 ponei ............... 466 lei 4 ursuleți 4 ursuleți 7 ponei........ .389 lei 3 ponei ...... ...... 233 lei 389 lei 4 ursuleți... 7 ponei.... :2 Interesant! Pentru a avea acelaşi număr de ursuleți, s-au micşorat datele din prima situație. ​

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

8 ursuleți.......6 ponei......466lei:2

4 ursuleți.....3 ponei.....233lei

4 ursuleți......7 ponei.......389lei

389-233=156( lei-4 ponei)

156:4=39(lei un ponei)

39×7=273(lei 7 ponei)

389-273=116( lei 4 ursuleți)

116:4=29(lei un ursuleț)

sper că e ok

Răspuns:

8U................6P...............466 ron

4U................7P.................389 ron

Observam ca in prima relatile toate numere sunt pare ,si ar fi mai usor sa impartim cantitatile la 2 ,pentru a lucra cu numere mai mici.Relatiile raman aceleasi,echivalente,doar cantitatile difera.

4U.....3P...............233(466:2)

4U ......7P..............389

Vedem ca ne-a ajutat aceasta impartire,obtinand acelasi numar de ursi,adica 4.

Daca numarul de ursi este egal in ambele relatii,atunci diferenta de pret va fi tocmai diferenta dintre numarul de ponei,adica 7-3=4 si 389-233=156 ron

............... 4P...........156

.................1 P=156:4=39 ron .      Un ponei de plus costa 39 ron.

4U si 3 ponei costa 233 ron. Stim cat costa 1 ponei. Vrem sa aflam cat costa 3,pentru a inlocui in relatie.39x3=117 ron

4u  si 117 ron =233 ron

Diferenta va fi cat costa cei 4 ursi.

233-117=116 costa 4 ursi

1 urs- 116:4=29 ron

Asadar un urs costa 29 ron si un ponei 39 ron.

Explicație pas cu pas: