👤

4. Metoda comparației esent S 1. Trei ursuleți și două păpuși costă 220 lei, iar 5 ursuleți și două păpuși costă 300 lei. Cât costă un ursuleț? Dar o păpușă?​

4 Metoda Comparației Esent S 1 Trei Ursuleți Și Două Păpuși Costă 220 Lei Iar 5 Ursuleți Și Două Păpuși Costă 300 Lei Cât Costă Un Ursuleț Dar O Păpușă class=

Răspuns :

Răspuns:

Hai să rezolvăm această problemă de matematică împreună!

Dacă notăm cu "x" prețul unui ursuleț și cu "y" prețul unei păpuși, putem stabili următoarele ecuații:

3x + 2y = 220

5x + 2y = 300

Putem rezolva acest sistem de ecuații prin eliminare. Scădem prima ecuație din a doua ecuație:

(5x + 2y) - (3x + 2y) = 300 - 220

2x = 80

x = 40

Deci, un ursuleț costă 40 de lei.

Acum putem înlocui valoarea lui "x" în oricare dintre ecuații pentru a găsi prețul unei păpuși:

3(40) + 2y = 220

120 + 2y = 220

2y = 100

y = 50

Deci, o păpușă costă 50 de lei.

Un ursuleț costă 40 de lei, iar o păpușă costă 50 de lei.

3 ursi ............ 2 papusi............... 220 lei

5 ursi ............ 2 papusi............... 300 lei

5-3 = 2 => 2 ursi costa 300 - 220 = 80

iar 1 urs => 80 : 2 = 40 un urs

1urs = 40 => 3 ursi = 40 x 3 = 120 lei

220 - 120 = 100 ( 2 papusi ) => 1 păpușă costa 50 de lei