👤

5. Reprezintă o forţă F, = 400 N printr-un vector cu lungimea de 8 cm. Care va fi, la aceeaşi scară, lungimea unui vector reprezentând o forţă F₂ = 75 N? ​

Răspuns :

Răspuns: L₂ = 1,5 cm

Explicație: lungimile reprezentarilor vectorilor sunt proportionale

  Raportul Vectorilor este raportul lungimilor vectorilor  

 F₁ / F₂ = L₁ / L₂

  400 / 75 = 8 / X     => X = 75 x 8 : 400 = 1,5 cm

   F₁ = 400 N  |-----|-----|-----|-----|----|-----|----|---->   8 cm

    F₂ = 75 N   |-----|--->   1,5 cm