Răspuns: densitate = 0,4 kg /m³
Explicație:
Stim masa m = 30 kg si volum V = 75 m³ ; se cere densitatea
Prin definitie, densitatea = masa : Volum
ρ = m : V = 30 kg : 75 m³ = 0,4 kg /m³
[ materialul respectiv are o densitate extrem de mica, mai mica decat a aerului ]