3 Un tren de masă totală m=200 t, este tras orizontal de o locomotivă de putere P-400 kW. Coeficientul de frecare tren-şine este μ = 0,01. Aflaţi: a) viteza maximă VM a trenului; b) accelerația a, a trenului, în momentul în care viteza acestuia este v₁=1 m/s.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de sprijin, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid.