👤

Două caiete un pix și trei ciocolate costă 89 RON ,iar patru caiete, șase pixuri și o ciocolată costă 153 RON. A) Cât costă la un loc un caiet și un pix și o ciocolată b cât costă fiecare dintre articole știind că un pix costă mai mult cu 8 RON decât un caiet
B) Iar o ciocolată costă cu 2 RON mai puțin decât caietul și pixul la un loc.
pls repede​


Două Caiete Un Pix Și Trei Ciocolate Costă 89 RON Iar Patru Caiete Șase Pixuri Și O Ciocolată Costă 153 RON A Cât Costă La Un Loc Un Caiet Și Un Pix Și O Ciocol class=

Răspuns :

Răspuns:

A) Notăm cu \( c \) prețul unui caiet, cu \( p \) prețul unui pix și cu \( ch \) prețul unei ciocolate.

Avem sistemul de ecuații:

\[

\begin{align*}

2c + p + 3ch &= 89 \\

4c + 6p + ch &= 153 \\

p &= c + 8 \\

ch &= c + p - 2

\end{align*}

\]

B) Vom rezolva sistemul de ecuații pentru a găsi prețurile individuale ale caietului, pixului și ciocolatei. Momentan, prețurile sunt necunoscute și trebuie să le identificăm prin substituție sau eliminare.