👤

4. Pentru internatul unei scoli s-au cumpărat 18 dulapuri şi 25 de mese şi s-au plătit 7625 lei. Pentru 9 dulapuri şi 10 mese, de acelaşi fel, s-au planit 3500 lei. Cât costă un dulap și cât costă o masa?
VA ROG dau coroana ​


4 Pentru Internatul Unei Scoli Sau Cumpărat 18 Dulapuri Şi 25 De Mese Şi Sau Plătit 7625 Lei Pentru 9 Dulapuri Şi 10 Mese De Acelaşi Fel Sau Planit 3500 Lei Cât class=

Răspuns :

Răspuns:

Pentru a afla costul unui dulap și al unei mese, putem folosi următorul sistem de ecuații:

{18x+25y = 7625

{9x+10y = 3500

[tex]\frac{7625 - 18x}{25}[/tex]

unde x reprezintă costul unui dulap și y reprezintă costul unei mese.

Putem rezolva acest sistem de ecuații prin metoda substituției sau prin metoda eliminării Gaussiene. Folosind metoda substituției, putem obține:

y=257625−18x​

Înlocuind y în a doua ecuație, obținem:

9x+10(257625−18x​)=3500

Rezolvând această ecuație, obținem x=275 și y=225.

Astfel, un dulap costă 275 lei și o masă costă 225 lei