👤

3. La o cantină s-au cumpărat într-o zi 38 de pahare de iaurt și 14 pahare de smântână, pentru care s-au plătit 132 de lei, iar în altă zi s-au cumpărat 36 de pahare de iaurt și 7 pahare de smântână, pentru care s-au plătit 100 de lei. Cât costă un pahar de iaurt? Dar unul de smântână? Rezolvă problema folosind operația de împărțire pentru ,,egalizarea" unei mărimi din problemă (pentru a o aduce la același termen de comparație).
metoda comparației ​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

38 iaurt .... 14 smantana .... 132 lei    : 2

36 iaurt .... 7 smanatana ... 100 lei

___________________________

19 iaurt .... 7 smantana ..... 66 lei     -

36 iaurt ... 7 smantana ..... 100 lei

___________________________

17 iaurt ................ /// ............ 34 lei

17 iaurt = 34 lei

34 lei : 17 iaurt = 2 lei/pahar iaurt

38 iaurt  x 2 lei = 76 lei

132 lei - 76 lei  = 56 lei/14 smantana

56 lei : 14 smantana = 4 lei/pahar smantana

_____________

V : 38 iaurt x 2 lei + 14 smantana x 4 lei = 76 + 56 = 132 lei