👤


16. 24 m de pânză costă 168 de lei. Cât costă 56 m de pânză de acelaşi fel?​


Răspuns :

Explicație pas cu pas:

24m.................168 lei

56m.................x lei

24/56=168/x=> x= 168*56/24(168 se simplifică cu 24=7)

x= 7*5

x=392 lei

Răspuns:

deci 24 m costă 168 lei

24+24=336

deci 48 m costă 336 lei aflămât ne mai trebuie până la 56 m. noi am aflat 46 de m dar trebuie 56 așa că facem 48+8=56m dar nu știm cât costă așa că facem 168/2=84

84÷2=42 deci 8 m costă 42 lei, faci 48+8=56 -》336+42=378 .Deci 56 m costă 378 lei