👤

Ana a cumpărat 3 pixuri la pretul de 2 lei, iar Dan a cumpărat 5 pixuri acelaşi pret. Cât costă în total cumpărăturile copiilor? fructe. . Modificați datele problemei conform exerciţiului: a) 3 x 2 lei + 5 x 4 lei = lei; b) (6 + 4) × 2 lei = lei. X 6​