👤

trei litri de lapte costa 19.50 lei. calculează cat costa 7 litri.
FOLOSIND REGULA DE TREI SIMPLE​


Răspuns :

Răspuns:

Pentru a calcula prețul a 7 litri de lapte, putem folosi regula de trei simplă:

3 litri costă 19.50 lei.

Pentru a afla cât costă 1 litru, împărțim 19.50 lei la 3 litri:

19.50 lei / 3 litri ≈ 6.50 lei pe 1 litru.

Apoi, pentru a determina prețul pentru 7 litri, înmulțim prețul pentru 1 litru cu 7:

7 litri * 6.50 lei pe 1 litru = 45.50 lei.

Deci, 7 litri de lapte costă 45.50 lei.

Răspuns:

  • 45,50 lei costa 7 l de lapte

Explicație pas cu pas:

3 l de lapte  ........................ 19,50 lei

7 l de lapte .........................      X lei

X = 7 x 19,50 : 3 = 136,5 : 3 = 45,50 lei